Somali asıllı Müslüman ve Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi üyesi Ilhan Omar, ABD Dışişleri Bakanlığı’na mektup yazarak, Türkiye’nin Suriye’de ‘savaş suçu’ işleyip işlemediğini sordu.

Demokrat Parti Minnesota Milletvekili olan ve Türkiye’de “başörtülü ilk Müslüman kadın üye” olarak tanınan Ilhan Omar, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Demokrat milletvekilleri; Karen Bass, Juan Vargas ve Sheila Jackson Lee ile birlikte ABD Dışişleri Bakanlığı’na mektup yazarak, Türkiye’nin Suriye’de “savaş suçu” işleyip işlemediğini sordu.

Omar’l birlikte mektupta imzası bulunan vekiller, Türkiye’nin “Barış Pınarı Harekâtı” sırasında sivillere yönelik kimyasal silah kullanarak savaş suçu işlendiği yönündeki iddiaların tam ve kapsamlı soruşturulmasını talep etti. Dışişleri Bakanlığı’na yöneltilen sorular arasında, 16 Ekim’de Suriye sınırındaki Ras Al-Ayn’a yapılan Türk hava saldırısında fosfor gazı kullanılıp kullanılmadığını da yer aldı.

Ilhan Omar, daha önce ABD Temsilciler Meclisi’nin, terör örgütü PYD’ye karşı başlattığı “Barış Pınarı Harekatı”na tepki olarak Türkiye’ye yaptırımları öngören tasarısının oylamasında çekimser kalmıştı.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Filistinli Rashida Tlaib Türkiye'yi Sırtından Vurdu 

http://www.dailyturan.com/filistinli-rashida-tlaib-turkiyeyi-sirtindan-vurdu/