Akıncı, eski milletvekili, belediye başkanı, spor insanı, Türk'ün varoluş mücadelesi liderlerinden Ziya Rızkı’nın 100’üncü doğum yılı anısına, Ziya Rızkı Vakfı ve Satranç Eğitim Merkezi tarafından Girne Ertuğrul Apakan Spor Salonu’nda düzenlenen 2020 G

Cumhurbaşkanı Akıncı, burada yaptığı konuşmada, Ziya Rızkı Vakfı ve Satranç Eğitim Merkezi’ne, güçlerini birleştirip düzenledikleri güzel etkinlik nedeniyle teşekkür etti. 

Ziya Rızkı’nın, Kıbrıs Türkü’nün en zor dönemlerde topluma liderlik ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı, “Ziya Rızkı’nın, serdarlığı, belediye başkanlığı döneminde yaptığı liderlik, siyasette yaptığı önderlik her zaman saygıyla anılacaktır. Doğumunun yüzüncü yılında onu bir kez daha saygıyla, rahmetle, özlemle anıyorum. Ziya Rızkı’yı her zaman arıyoruz. O’nun bize öğrettiği değerleri anarken yaptıklarından bir şeyler öğreniyor ve öğretiyoruz” diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı Akıncı, Ziya Rızkı’nın hiçbir zaman unutulmaması ve unutturulmaması gerektiğinin altını çizdi.

Konuşmasının devamında satrancın bireylerin düşünsel yetilerine yaptığı olumlu katkılara dikkat çeken Cumhurbaşkanı Akıncı, satrancın bir yaşam biçimi haline getirilmesi gerektiğini belirtti. 

Düşünmeye zaman ayrılmasının gerekliliğine de işaret eden Cumhurbaşkanı, “Düşünmeye daha fazla zaman ayırsak karar alma aşamasında daha çabuk hareket edebileceğiz. Satrançta, plan yapmayı, strateji geliştirmeyi, bir hamle yaparken birkaç hamle sonrasını düşünmeyi öğreniyorsunuz. Bu, gerçek hayatta sizlere çok gerekli olacaktır” dedi. Cumhurbaşkanı Akıncı, konuşmasının ardından turnuvanın sembolik ilk hamlesini yaparak turnuvayı başlattı. 

Ziya Rızkı Vakfı Başkanı Ceyhun Birinci de konuşmasında, Ziya Rızkı’nın yaşamından ve mücadele yıllarından örnekler verdi. Ziya Rızkı’nın çok yönlü bir insan olduğunu dile getiren Birinci, toplumsal mücadele yıllarında Rızkı’nın topluma verdiği hizmetlerin altını çizdi. 

Ziya Rızkı’nın tüm görevlerini halkına hizmet için yaptığını kaydeden Birinci, Rızkı’nın yaptığı tüm işlerde başarılı olduğunu belirtti. Satranç Eğitim Merkezi Kurucu Başkanı Suat Nailer de, satrancın düşünsel gelişime yaptığı katkılara konuşmasında değindi. 

ZİYA RIZKI KİMDİR?

Kıbrıslı Türk siyasetçi, Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) idarecisi, bürokrat ve spor adamı. Kurucuları arasında bulunduğu Limasol Türk Spor Kulübünün başkanlığını yıllarca yaptı ve Doğan Türk Birliğinin kuruluşunda rol oynadı. Kuruluşundan 1970'e dek TMT'nin Limasol serdarı olan Rızkı, 1974'te Kıbrıs Harekâtı sonrası güneyde kalan Limasol Türk halkına önderlik etti. 1970-1976 arasınnda parlamentoda yer aldı; 1977'de Toplumcu Kurtuluş Partisinin ilk kadroları arasında bulundu. 1976-1985 yılları arasında Girne belediye başkanlığı yaptı; 1981 devlet başkanlığı seçimlerinde Rauf Denktaş'a karşı aday oldu. Henüz Limasol'da bir Türk kulübü yokken futbol hayatına başlayan Rızkı, AEL takımından teklif alsa da bunu milliyetçi düşünceleri nedeniyle kabul etmedi. 1938'de Limasol Türk Spor Kulübünün kurucularından ve ilk sporcularından oldu. 1942'de kulübün genel sekreterliğine, 1948'de başkanlığına getirildi. Limasol Türk Spor Kulübünün, Doğan Güneş Spor Kulübüyle birleşip Doğan Türk Birliği kulübünü oluşturmasında rol oynadı. Türk Mukavemet Teşkilatının (TMT) 1958'de kuruluşunun ardından Limasol'da ilk yemin eden kişi olan Rızkı, 1970'e dek TMT'nin Limasol Serdarlığı görevini yürüttü. 1970'te Kıbrıs Cumhuriyeti Temsilciler Meclisine, Limasol bölgesinden Ayhan Halit Acarkan, Mustafa Çağatay ve Ekrem Avcıoğlu ile birlikte dört kişilik bir "yeşiller" grubu oluşturarak girdi. Karşısında Ramadan Cemil gibi isimler yer aldı. Bu seçimde hitabetiyle halkın takdirini cezbeden Rızkı, halkın %50'sinin fazlasından tercih oyu aldı. Grubundaki diğer üç kişiyle beraber Limasol milletvekili olarak seçildi. 1974'te Kıbrıs Harekâtı sonrası, Limasollu Türklerin çoğunluğuyla beraber Ağrotur'daki İngiliz üssüne sığındı. Burada altı ay kadar Happy Valley ve Paramal kamplarda kalan Limasol Türk halkı için liderlik rolü üstlendi, oluşturulan yedi koordinasyon biriminin başkanlığını yaptı. Rızkı'nın başkanlığındaki birimlerin girişimleriyle, 12-27 Ocak 1975 arasında buradaki Türkler uçaklarla Türkiye'nin Akdeniz Bölgesi'ndeki illere taşındılar; sonrasında 1-10 Şubat 1975 günlerinde Gazimağusa Limanı üstünden Kuzey Kıbrıs'a getirildiler. Bunun ardından Kıbrıs Türk Federe Devleti'nin Kurucu Meclisinde de Limasol milletvekili olarak yer alan Rızkı, 1976'ta muhalefet kanadını tercih etti ve Halkçı Parti üyesi oldu. 1976'da, Limasolluların göçmen olarak yerleştirildiği Girne'nin belediye başkanlığına seçildi. 1977'de Toplumcu Kurtuluş Partisine (TKP) geçti. Sonraki dönem tekrar Girne belediye başkanlığına seçilen Rızkı, bu görevi 1985'e dek yürüttü.Rızkı, 1981 devlet başkanlığı seçiminde Rauf Denktaş'a karşı TKP'den aday oldu. Mustarip olduğu bir hastalıktan dolayı 1994'te Londra'da öldü.Hatırasını yaşatmak için Girne'deki Hürriyet Caddesi'in adı Ziya Rızkı Caddesi olarak değiştirildi; 1995'te Ziya Rızkı Vakfı kuruldu.