Özbekistan’da baraj duvarı çöktü. Cumhurbaşkanı Şevkat Mirziyayov: "Bunun için tüm güçlerimizi seferber edeceğiz. Liderliğim altında hiçbir yönetici, koşullar daha iyi olana kadar hiçbir yere ayrılmayacak"

Özbekistan’da şiddetli yağış nedeniyle Sirderya ilinde yer alan Sardoba barajının duvarı 1 Mayıs günü saat 05: 55'te kısmen çöktü. Baraj yakınlardaki evleri su bastı ve yüzlerce ev sular altında kaldı. Olay neticesinde komşu ülke Kazakistan'ın Türkistan bölgesinin Makharaaral bölgesindeki dört köyü de su bastı ve yaklaşık 5.500 kişi tahliye edilirken, Özbekistan’nın Sardoba, Oqoltin ve Mirzaabad bölgelerindeki 22 yerleşimden ise yaklaşık 70.000 kişi tahliye edildi. Yetkililer, rezervuardan gelen suyun 1 Mayıs saat 17: 00'da durduğunu belirttiler. Sağlık Bakanlığının belirttiği üzere, Sardoba’daki baraj duvarının çöküşü neticesinde 17.300 kişi tedavi altına alındı. Onlardan 56'sı hastaneye kaldırılmıştır.

Olağanüstü Haller Bakanlığı, Sardoba'daki barajın çökmesinden kaynaklanan sel neticesinde arama kurtarma operasyonunda 20 kişinin kurtarıldığını söyledi. Bakanlığa göre, bu insanlar sular altında kalan alanların denetimi sırasında tespit edilen ağaçlara, binaların çatılarına ve yüksek yerlere tırmanarak hayatta kalan insanlardı. Motorlu teknelerle güvenli alanlara tahliye edildiler.

Cumhurbaşkanlığı basın servisi tarafından, 2 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı Shevkat Mirziyoye'in barajı restore etmek için devam etmekte olan çalışmaları incelemek üzere Sardoba Rezervuarı'nı ziyaret ettiği bildirildi. Helikopterle olay yerine gelen Mirziyoyev, durum düzelene kadar Sardoba'dan ayrılmayacağını açıkladı ve bunun yanı sıra: "Bunun için tüm güçlerimizi seferber edeceğiz. Liderliğim altında hiçbir yönetici, koşullar daha iyi olana kadar hiçbir yere ayrılmayacak" diye ekledi. (Gulnora Saidakhmedova-Özbekistan)