230 kişi tutuklandı.

New York ve Baltimore merkezli operasyonlarda 230 MS-13 üyesi tutuklandı.

Amerikan Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi (DEA) ile Suffolk savcılığının yaptığı ortak yazılı açıklamada, "İki yıldır, Los Angeles merkezli suç örgütüne yönelik geniş çaplı ortak bir operasyon hazırlığı içinde oldukları" ifade edildi. Aynı zamanda 7 suikast girişiminin de önüne geçildiği bilgisine yer verildi.


DEA New York bölge şefi Ray Donovan, "Bugünkü tutuklamalar, MS-13'ün ABD’nin doğu kıyısında inşa etmeye çalıştığı vahşi cephane çabalarına son verdi. Aynı zamanda El Salvador ve Los Angeles'taki MS-13 liderlerine de artık New York'ta barınamayacaklarını açıkça iletmişti olduk" ifadelerini kullandı.

Suffolk Savcılığı ise, "Operasyon, El Salvador'daki MS-13 liderliğinin Long Island'daki varlığını artırma planınından vazgeçmesine vesile olduğunu" belitti.

MS-13 ÖRGÜTÜ NEDİR?

Mara Salvatrucha adıyla da bilinen MS-13, El Salvadorlu göçmenler tarafından 1980 yıllarının başında Los Angeles'te kuruldu. Daha sonra Latin Amerika ülkeleri ve ABD'nin birçok kentine yerleşti. Amerikalı yetkililere göre örgütün, Amerika kıtasında 70 bin, ABD'de ise 10 bin üyesi bulunuyor.

MS-13, başta uyuşturucu olmak üzere; fuhuş, gasp, adam yaralama, mülke zarar verme, haraç kesme, gibi yasa dışı işlerle geçimini sağlıyor.

Çete şiddetinin bazı kent merkezlerinde tırmanışa geçmesiyle birlikte, dönemin başkanı Bill Clinton 1990’larda binlerce sabıkalı göçmeni sınır dışı ederek El Salvador, Honduras ve Guatemala’ya geri göndermişti.