Afganistan’da yaşayan 10 Pamirli Kırgız ailesi Kırgızistan’ın Oş bölgesine bağlı Alay ilçesindeki Sarı Moğol köyüne yerleştirildi.

Ailelerin geçici olarak bir ortaokul binasına yerleştirildiği bildirildi. 

Pamir’den gelen Kırgız Türklerini sıcak karşılayan siviller konuklara yardımda bulunuyor. Yerel sakinlerin çabalarıyla, geçici ikamet için bir ortaokula yerleştirildi. Ayrıca, sakinler Pamir Kırgız halkına sıcak giysiler, yaşamsal mazlemeler ve yiyecek getiriyor.

Daha önce de bazı Pamir Kırgız aileleri köye gelmişti. Son grup ile birlikte gelenlerin sayısı 50 kişiyi geçti.

İlk olarak, 2017 Ekiminde 33 kişiden oluşan altı Pamirli Kırgız ailesi Kırgızistan’ın Narın bölgesine yerleştirilmişti. Aralık 2017'de Pamirli Kırgızların ikinci bir grubu Kırgızistan'a gelmişti. 18 Şubat'ta iki çocuklu Pamir Kırgız ailesi Narın’a gelmişti. Pamirli Kırgızlar tıbbi muayeneden sonra Koçkor ilçesine götürüldü.

Pamir Kırgızları, 1575-1930 arasında Afganistan'a göç eden Kırgızların torunları. Büyük ve Küçük Pamir dağlarında eğitim ve sağlık hizmetlerine erişim olmaksızın zor koşullarda yaşıyorlar.

Kırgızistan, her yıl Pamir dağlarına orada yaşayan Kırgızlara insani yardım seferleri düzenliyor. Şu anda Pamirlerde iki binden fazla Kırgız Türkü yaşıyor.